De regionale opvanglocatie (ROL) voor statushouders op de eerste twee verdiepingen van het Hoefijzergebouw in Oegstgeest wordt in november in fasen omgevormd tot opvanglocatie voor asielzoekers. De gemeenteraad van Oegstgeest keurde dat plan donderdag bijna unaniem goed.
Dat goedkeuren brengt een hele rits aan andere wijzigingen met zich mee. Zo kunnen de Oekraïense vluchtelingen die momenteel nog op de tweede verdieping van het Hoefijzergebouw wonen, binnenkort op de Endegeesterstraatweg terecht. Daar wordt een oud gebouw van Curium omgebouwd tot woonlocatie. Op die tweede verdieping van het ROL gaan dan statushouders wonen. Een handvol alleenstaande statushouders kan terecht bij het naastgelegen Divorce Housing.
Tim van Tongeren vertelt over de vragen die de gemeenteraad nog had over de nieuwe plannen.
Ruimte
Later moeten er ook nog flexwoningen rond het Hoefijzergebouw komen voor andere statushouders. “Daarmee hopen we ook de normale woningmarkt te ontlasten”, zegt wethouder Van Tongeren. “Want we willen ook graag ruimte bieden aan starters en spoedzoekers.”
Voordat er flexwoningen staan, duurt nog wel even. En voordat de ROL een volledig asielzoekerscentrum is ook. Statushouders stromen langzaam uit naar normale woningen en worden dan vervangen voor vluchtelingen. De gemeente denkt dat het zo’n een tot anderhalf jaar duurt voordat de volledige groep is vervangen.
Gemeenteraad
De Oegstgeester gemeenteraad was over het algemeen positief over de plannen van het gemeentebestuur voor de opvang. De VVD ziet de opvang als wettelijke verplichting, en kon dus niet anders dan voorstemmen. HvO is blij met de verstandhouding die de gemeente heeft met het COA en DivorceHousing. “Maar het moet me toch van het hart dat het beleid van het Rijk de hele tijd verandert”, zegt HvO-fractievoorzitter Karin Rosdorff.
BVNL, dat eerder om veiligheidsgaranties vroeg, stemde als enige tegen. “Echte vluchtelingen bestaan”, zegt fractievoorzitter Marcus Rolloos. “Maar we moeten het kaf van het koren scheiden. Seksuele misdrijven worden twintig keer vaker gepleegd door Somaliërs. De échte vluchtelingen lopen daardoor gevaar.”
Van Tongeren is blij met de brede steun in de gemeenteraad en in de Leidse regio. “Wat je van de week in Noordwijk zag, ga je hier niet zien. De Leidse regio is wat dit onderwerp betreft echt een enclave van medemenselijkheid, of als ik dat zo mag zeggen: beschaving.”
Oegstgeest PolitiekSleutelstad Media
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907