De Wijkraad Stevenshof had woensdagavond al rekening gehouden met actievoerders bij het verkiezingsdebat dat werd georganiseerd in Huis van de Buurt Stevenshof. Dat bleek al snel terecht. Kort nadat wijkvoorzitter Henk Osinga het woord nam om de bezoekers welkom te heten stond Bo Salomons op. De actievoerder van de organisatie Doorbraak begon een verklaring afleggen: “U heeft hier vandaag een extreemrechtse partij uitgenodigd die als doel heeft om mensen, waaronder onze buurtbewoners, uit Nederland te deporteren.”
Toen hij door de discussieleider tevergeefs werd verzocht om met vragen te wachten totdat de zaal het woord zou krijgen, werd hij door twee ingehuurde beveiligers uit de zaal verwijderd. Terwijl dat gebeurde stond de volgende actievoerder op en nam het woord en zo ging dat nog een keer of vijf door. Daarna kon het debat dan toch echt van start met voor het eerst in deze campagne deelnemers van alle elf de politieke partijen die in Leiden aan de gemeenteraadsverkiezingen meedoen. Dus ook lijsttrekker Seppe Bakker van Forum voor Democratie.
“We hebben er voor gekozen om alle partijen uit te nodigen, ongeacht wat wij zelf van hun standpunten vinden”, verklaarde Osinga de aanwezigheid van FVD. Die partij wordt namelijk niet overal uitgenodigd en laat overigens ook zelf nogal eens verstek gaan, als ze wel worden gevraagd.
Mailactie
Dat de actie van Doorbraak niet als een verrassing kwam, bleek al voor de deur van het buurthuis. Daar was volop politie aanwezig en binnen stonden ook enkele beveiligers herkenbaar opgesteld. Dat er iets te gebeuren stond was dan ook min of meer aangekondigd. “Anti-fascisten in Leiden zijn een mailactie begonnen om Forum voor Democratie te weren van het verkiezingsdebat in de Leidse Stevenshof”, werd vorige week al rondgestuurd door de activisten van Doorbraak.
Seniorenwoningen
Het debat zelf verliep verder vrij rustig. Misschien wel iets té rustig, want bij de pauze werd door de debatleiders al aangekondigd dat er inmiddels een uur uitloop was op het tijdschema. Uiteindelijk werden meerdere onderwerpen geschrapt en werd het debat om 22.30 uur afgesloten. Belangrijke onderwerpen die aan de orde kwamen waren onder andere meer groen, veilige stoepen zonder fietsers, meer seniorenwoningen en het monumentaal verklaren van het Stevenshofpark.
Gas
Tijdens het debat werd door geen van de partijen de confrontatie gezocht met Forum voor Democratie en ook de FVD-lijsttrekker zelf hield het rustig. Wel bleek al snel dat de partij er op een aantal onderwerpen heel andere standpunten op nahoudt dan de rest van de politiek. Zo hoeft wat Bakker betreft niemand van het gas af en is vijftig kilometer per uur een prima snelheid voor auto’s. Verlaging naar dertig kilometer per uur is volgens FVD dan ook nergens voor nodig.














































Leiden Politiek GR 2026 Leiden
Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907