
Het laatste weekend van juli staat in Voorschoten weer in het teken van het paard. Op 24, 25 en 26 juli zijn er de Voorschotense Paardendagen met onder andere de Paardennach, de 744e officiële paardenmarkt, de warenmarkt, de kermis en het 102e jaar van de Kortebaandraverij op de Van Beethovenlaan.
“744, dat is de officiële telling”, zegt Jan van Leeuwen, voorzitter van het Comité Paardenmarkt. “In 1282 kreeg Voorschoten de marktrechten maar de markt zelf bestond al veel langer, zeker sinds 1200. Dus eigenlijk is dit het 826e jaar.”
Freek van Vliet, voorzitter kortebaandraverij en Jan van Leeuwen (r), voorzitter van de Voorschotense Paardendagen.
De Voorschotense Paardendagen beginnen op vrijdag 24 juli met Paardennach bij Het Wapen van Voorschoten. De volgende morgen om 6.00 uur komen de eerste paarden aan bij de slagboom op de hoek van de Voorstraat en de Molenlaan. De markt wordt om 10.00 uur officieel geopend als burgemeester Stemerdink.
Protest
De Partij voor de Dieren protesteert al jaren tegen de paardenmarkt. De partij zei vorig jaar ‘schokkende misstanden‘ te hebben geconstateerd en riep op tot afschaffing van paardenmarkten in de hele provincie. In een gesprek tussen Comité Paardenmarkt en de Partij voor de Dieren is onder andere afgesproken dat er dit jaar twee dierenartsen op de paardenmarkt aanwezig zijn.
Water was ook een onderwerp van gesprek. De dorpspomp is inmiddels gemaakt en in gebruik. “Dat maakt het voor de paardeneigenaren een stuk makkelijker om de dieren te drenken. Die pomp stamt overigens uit de 18e eeuw, toen er watervoorzieningen kwamen in Voorschoten. Er is trouwens ook een waterpunt in de Tramstraat en er zijn veel nieuwe emmers aangeschaft.”
Ook dit jaar houdt de Partij voor de Dieren een stil protest. “Iedere dierenliefhebber is welkom”, zegt Van Leeuwen diplomatiek.
Oliebollen
Nieuw dit jaar is live-painting. Kunstenares Janneke Wouters (paintings-janneke.nl) maakt ter plekke een schilderij van de paardenmarkt. Ze staat voor het Ambachts- en Baljuwhuis waar bezoekers haar aan het werk kunnen zien. “Het resultaat is te zien op diverse plekken door het dorp later dit jaar. Onder andere in winkels en het gemeentehuis.”
De kermis op het Burgemeester Van der Haarplein staat er al op woensdag 22 juli. “Met een oliebollenkraam”, lacht Van Leeuwen. “Dat is traditie. In vroeger tijden was de paardenmarkt het enige moment om vrienden en bekenden te zien en gelukkig nieuwjaar te wensen. Daar horen oliebollen bij.”
De hoefsmid staat bij de Bloklaan. “Naast het beslaan van de paarden geeft hij ook meer informatie over het vak. De warenmarkt staat op de Schoolstraat, Treubstraat en Treubplein. Op zaterdag is er een mini kinderboerderij in het Berkhoutpark. Zondag staat het op de Voorstraat. Zaterdagavond organiseert de horeca live muziek op de Voorstraat”, besluit Van Leeuwen.
Kortebaandraverij
Het is voor Freek van Vliet zijn tweede jaar als voorzitter van de Kortebaandraverij op de Van Beethovenlaan maar eigenlijk loopt hij al zeker vijftig jaar mee want zijn vader was in vroeger tijden bestuurslid. “Bij de kortebaandraverij zijn er telkens twee paarden die op een recht stuk weg over 300 meter tegen elkaar draven, met de rijders, de pikeurs, op de sulky achter zich aan. ’s Morgens beginnen wij al met de aanleg van de zandbanen. Een secuur werkje want dit zijn kostbare paarden waar de eigenaren heel voorzichtig mee zijn. De regels zijn streng en officials van de Stichting Nederlandse Drafsport komen controleren. De baan is afgezet met hekken, dat moet wel want de dieren komen met een snelheid van zo’n 60 kilometer per uur voorbij denderen. Daar wil je niet tussen zitten.”
Welke 24 paarden er precies komen, is pas een paar dagen voor de race bekend. “De aanvang is vanaf 13.00 uur, dan gaan de paarden warm lopen. De eerste start is om 14.00 uur. Voor de mensen die een gokje willen wagen: kom op tijd.”
Zondag
De zondagochtend staat op de Voorstraat in het teken van ringsteken en hobbyhorse. ’s Middags is het tijd voor de seniorenmiddag. Die wordt vanaf 15.00 uur gehouden op het terras voor het Ambachts- en Baljuwhuis. Voorschotense senioren zijn van harte welkom en ook hier zijn er oliebollen. The Tickets zorgen voor de muzikale omlijsting met ‘gouwe ouwen’ uit de jaren zestig en zeventig. Op zondag kunnen bezoekers ook met een originele paardentram door het dorp rijden en staat er een kinderboerderij op de Voorstraat.
Meer informatie en het volledige programma op voorschotensepaardendagen.nl








Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907