Dirk van Delft heeft zondag in Rijksmuseum Boerhaave zijn biografie ‘Uit het hart’ over de Leidse Nobelprijswinnaar Willem Einthoven gepresenteerd. Het eerste exemplaar overhandigde hij aan de enige nog in leven zijnde kleindochter Tineke Einthoven. Museumdirecteur Jan-Jaap de Haan kreeg het tweede exemplaar.
Het boek gaat over het leven en werk van de Leidse hoogleraar Willem Einthoven (1860–1927). Deze legde de basis voor het ecg, beter bekend als het hartfilmpje, en kreeg daarvoor in 1924 de Nobelprijs voor Fysiologie of Geneeskunde.
AZL
Van Delft vertelde tijdens de presentatie onder meer over Einthovens telecardiogram en een doorgeknipte telefoonkabel. De enorme elektrocardiograaf van Einthoven stond opgesteld in wat nu de rechtenfaculteit is in het Kamerlingh Onnes Gebouw (KOG). Patiënten werden behandeld in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) dat toen op de plek zat waar nu Wereldmuseum Leiden is gevestigd.
Telefoonlijn
Omdat de bijna driehonderd kilo wegende elektrocardiograaf het laboratorium niet kon verlaten bedacht Einthoven een manier om de patiënt via een telefoonlijn met de machine te verbinden. Dat werkte zo goed, dat Eindhoven aan het Steenschuur eerder wist wat een patiënt mankeerde dan Willem Nolen. Dat was de hoogleraar interne geneeskunde in het ziekenhuis. Het verhaal wil dat Nolen uit pure nijd de telefoonkabel doorknipte.














Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907