Opschoonactie vrijwilligers Grachtwacht na Leidens Ontzet. (Video en foto's: Gerry van Bakel)

Grachtwacht zet verdubbelaar in op zondag 4 oktober

Leidens Ontzet op vrijdag en zaterdag en aardige weergoden. Het ‘Feest der Feesten’ trekt daarmee veel bezoekers. Dat merkt ook de schoonmaakploeg van de Grachtwacht, zij gaan elke week het water op om plastic, blik en allerhande voorwerpen eruit te vissen. Op zondag 4 oktober worden er twee teams ingezet.

“We hebben heel goed feest gevierd in de stad en dat is helaas ook te zien aan al het afval dat er in de grachten is beland”, zegt Liselotte Rambonnet van de Grachtwacht. “We maken elke week de grachten schoon en meestal gaan we met één groep, maar nu zijn we opgesplitst om meer terrein te beslaan.”

Statiegeldbekers
Het lukt om een groot deel van de Nieuwe Rijn en de Rapenburg op te schonen. De vrijwilligers van de Grachtwacht halen van alles uit het water. De vangst wordt na afloop uitgezocht. De statiegeldbekers en pitchers worden nog snel naar het servicepunt bij de Stadsgehoorzaal gebracht.

“Toen we nog geen statiegeldbekers hadden, haalden veel meer wegwerpbekers uit het water”, zegt Rambonnet die jarenlang actie voerde tegen het gebruik van wegwerpplastic. Uiteindelijk ging het gemeentebestuur overstag en nu zijn alle evenementen vrij van wegwerpplastic, in ieder geval voor drankjes.

Maar veel feestgangers nemen blikjes mee de stad in en die komen, al dan niet leeg, ook in het water terecht. “Als ze zijn platgetrapt verliezen ze hun waarde en kun je ze niet meer inleveren.” Die blikjes gaan in de afvalbak. De andere blikjes en statiegeldflessen worden apart ingeleverd.

Telefoon
Bij het ponton op het Rapenburg stuit Rambonnet op de achttienjarige Maaike die op zoek is naar haar telefoon. “Ik heb hem gisteren hier in het water laten vallen”, zegt ze enigszins schuldbewust. Als ze de Grachtwacht met het grote schepnet ziet vissen, ziet ze haar kans schoon. “Ik dacht als ze toch bezig zijn, wil ze misschien ook wel even naar mijn telefoon zoeken.”

Rambonnet gaat direct aan het werk. Er komt van alles uit het water tussen de rand van het ponton en de kademuur. Flessen, blikjes, een onaangebroken Twix-reep, en een witte jas. “Heel veel zooi”, ziet ook Maaike. “Maar helaas geen telefoon.”

Duifje
Wel blijkt er in de witte jas een portemonnee te zitten. Met pasjes en cash geld. Die eigenaar gaat Rambonnet later proberen te achterhalen. En misschien heeft een jonge duif op Werelddierendag ook wel geluk dat er net een bootje van de Grachtwacht voorbij komt. Het diertje is in het water gevallen en kan er zelf niet meer uitkomen. Rambonnet belt de dierenambulance en geeft het vogeltje in afwachting een rustig plekje in het brugwachtershuisje van de Grachtwacht.

Wie mee wil op schoonmaakronde door de Leidse wateren, kan een plek reserveren via de website van de Grachtwacht. Voorlopig valt er genoeg afval van Leidens Ontzet op te ruimen.

Heb je een tip of beeldmateriaal? Stuur ons een bericht op WhatsApp via 06 141 50 700.
Cultuur Duurzaamheid Leiden Natuur

Laatste Nieuws

Automobilist ramt verkeerspaal in Zoeterwoude

5 oktober 2026

Pointer: Leiden onderzocht geroofd Joods vastgoed alleen met vooronderzoek

5 oktober 2026

PvdD stelt Kamervragen over mogelijke druk op Katwijk bij komst Eli Lilly

4 oktober 2026


Advertentie

Nieuwsbrief

Iedere dag rond het middaguur het laatste nieuws van Sleutelstad? Meld je aan voor de nieuwsbrief!




Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden

E-mail
redactie@sleutelstad.nl

Telefoon Redactie
071 - 5235907

Privacy Policy

×