Het worden fantastische dagen dit weekend, voorspellen Jan van Leeuwen, voorzitter van de Paardendagen en Freek van Vliet, voorzitter van de Kortebaandraverij. “Zoals het er nu naar uitziet werkt het weer perfect mee: niet te warm, niet te koud en droog. Zo zien we dat graag.”
Het is inmiddels traditie dat de Voorschotense Paardendagen beginnen met Paardennach op de Voorstraat op vrijdagavond 25 juli. Op zaterdag 26 juli is er de paardenmarkt. Voorschoten heeft een van de oudste paardenmarkten van Nederland. “Zeker al sinds de twaalfde eeuw”, zegt Van Leeuwen. “In 1282 heeft Graaf Floris V Voorschoten de marktrechten gegeven maar de markt bestond al langer.”
Jan van Leeuwen (voorzitter van de Paardendagen) en Freek van Vliet (voorzitter van de Kortebaandraverij) over de Voorschotense Paardendagen.
Marktkruis
Voordat de paarden en pony’s de markt op mogen, worden ze eerst beoordeeld door een dierenarts. Zijn ze gezond, dan worden ze op de Voorstraat gestald. Om 10 uur ‘plant’ de burgemeester het marktkruis en is de markt open. Daarna is het traditionele koekslaan. Vorig jaar waren er zo’n zeventig paarden. Om 12 uur is de paardenmarkt afgelopen maar de braderie en warenmarkt is de hele dag op de Schoolstraat en het Treubplein. “En dit jaar is er een warme smid op de paardenmarkt”, zegt Van Leeuwen. “Vorig jaar hadden we een koude smid, maar deze verwarmt het ijzer en zet het op de hoef van het paard. Bijzonder om te zien.”
Jeugdactiviteiten
Voor de jeugd is de kermis op het Burgemeester Van der Haarplein gestart en de jonge jeugd kan zich zaterdagochtend vermaken in het Burgemeester Berkhoutpark met onder andere ponyrijden, schmink en een draaimolen. Ook is er een mini-kinderboerderij.
Kortebaan
De Voorschotense Kortebaan is inmiddels Koninklijk. “Maar dat verandert niks”, zegt voorzitter Van Vliet. De race op de Van Beethovenlaan gaat over zo’n 300 meter en telkens strijden twee paarden met pikeurs in sulky’s tegen elkaar. “Het is een afvalrace: verlies je, dan ben je gelijk af.” De loting wordt woensdagavond verricht. “Dan weten we pas wie er mee doen”, gaat Van Vliet verder. “Favorieten zijn er natuurlijk wel, google maar even.”
’s Avonds is er livemuziek op de Voorstraat.
Zondag
Op zondag is er ringsteken en hobbyhorse op de Voorstraat. In het hobbyhorseparcours is kuipjesteken opgenomen wat hilarische momenten zal opleveren. Op de Voorstraat is er zondag ook een paardentram en de mini-kinderboerderij komt naar de Voorstraat. Vanaf 15.00 uur is er de seniorenmiddag, met een oliebol natuurlijk want dat hoort erbij.
En in de middag rijdt er tussen 12.00 en 16.00 uur een paardentram door het dorp. Tijdens een ontspannen ritje trekken twee imposante zwarte Friese paarden de tram, geleid door stijlvol geklede koetsiers. Zij zorgen voor een veilige rondrit.
Protest
De Partij voor de Dieren gaat ook dit jaar weer demonstreren tegen de Paardendagen. “Met protestborden en spandoeken vragen we op een vreedzame manier aandacht voor het dierenleed dat schuilgaat achter evenementen waarin paarden worden ingezet voor vermaak”, zei vicevoorzitter Natasja Verkaik van de PvdD in Zuid-Holland eerder tegen Sleutelstad.
Het protest is bij beide mannen bekend. “Laten we tijdens de Voorschotense Paardendagen respect voor mens en dier hebben”, zegt Jan van Leeuwen. Collega Freek van Vliet sluit zich daarbij aan. “Op de Paardendagen komen paardenliefhebbers, die zorgen goed voor hun dieren.”
Het volledige programma is te vinden op voorschotensepaardendagen.nl.
Maatschappij Voorschoten
Sleutelstad Media
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907