(Foto: Louis Smit)

Overlast door blauwalg neemt door hoge temperatuur sterk toe

Uit metingen van het Hoogheemraadschap van Rijnland blijkt dat de blauwalgenoverlast in het gebied dat onder het waterschap valt de afgelopen week sterk is toegenomen.

Ruim de helft van de officiële zwemwaterlocaties heeft last van blauwalgen. Die zorgen regelmatig voor overlast. Ze kunnen drijflagen vormen die stankoverlast veroorzaken. Ook kunnen ze gifstoffen produceren die klachten veroorzaken zoals huidirritatie, maag- en darmklachten en hoofdpijn.

Drijflagen
De overlast beperkt zich volgens Rijnland niet alleen tot de officiële zwemwaterlocaties. “We zien ook regelmatig overlast in sloten en oevers bij woningen. Veel blauwalgen groeien optimaal in stilstaand en voedselrijk water, bij een temperatuur tussen de twintig en dertig graden. Zij komen dan ook meestal tot bloei bij warm zomers weer. Bij weinig stroming gaan de blauwalgen aan de oppervlakte drijven en kunnen daar hinderlijke drijflagen vormen,” aldus een woordvoerder van het hoogheemraadschap.

Op locaties waar structureel problemen zijn, neemt het hoogheemraadschap wel maatregelen om blauwalg te voorkomen. “Maar als de blauwalgen zich eenmaal hebben ontwikkeld zijn deze lastig te bestrijden. Tijdens de zomer is er minder water beschikbaar, waardoor het verversen van het water soms lastiger is.” Om de vorming van blauwalg tegen te gaan is het belangrijk dat er zich geen obstakels in het water bevinden, zoals overhangende takken of kabels of leidingen. Ook het weer speelt een belangrijke rol in het ontstaan, maar ook in het verdwijnen van de overlast.

Zwemmen
Het is volgens Rijnland belangrijk om contact met blauwalgen te vermijden. “Ga niet in het water en raak de drijflagen niet aan. Dat geldt ook voor honden en andere huisdieren”, waarschuwen de waterschappen die samen met de provincies en Rijkswaterstaat de kwaliteit van alle zwemwaterplekken bijhouden op de website www.zwemwater.nl. Wie in oppervlaktewater wil zwemmen kan dat het beste alleen doen op die officiële zwemwaterlocaties. Daar controleert Rijnland op de aanwezigheid van blauwalgen en andere bacteriën. Ook op informatieborden langs het water wordt de actuele zwemwaterkwaliteit aangegeven.

Maatschappij Oegstgeest Voorschoten Wassenaar Zoeterwoude


Sleutelstad Media
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden

E-mail
redactie@sleutelstad.nl

Telefoon Redactie
071 - 5235907

Privacy Policy

×