(Foto: Bram Aartman, Video: Bram Aartman en Jan Frensen)

Stemmen tellen in de Hooglandse Kerk: ‘Een geoliede machine’

In de Hooglandse Kerk zijn donderdag de stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen centraal geteld. Honderden mensen waren de hele dag bezig om de biljetten zorgvuldig te controleren en per kandidaat na te tellen. Het tellen verliep volgens de organisatie zonder grote problemen.

Burgemeester Peter Heijkoop kwam in de middag een kijkje nemen. “Er zijn hier honderden mensen actief die stap voor stap alle stemmen tellen. Het proces verloopt heel zorgvuldig en de organisatie is uitstekend op orde,” zei hij. De burgemeester sprak zijn waardering uit voor de hoge opkomst: bijna twee procent hoger dan bij de vorige verkiezingen en boven het landelijk gemiddelde.

Kandidaatsniveau
Volgens Alexander Geertsema, de voorzitter van het gemeentelijk stembureau, verliep de dag volgens plan. “We zijn om negen uur begonnen en zaten halverwege de middag al op driekwart van het werk.”

In Leiden wordt centraal op kandidaatsniveau geteld: een extra controle op het werk van de stembureaus van de dag ervoor. “Het is goed om met een frisse ploeg opnieuw te tellen”, legt Geertsema uit. “Zo worden kleine onnauwkeurigheden hersteld. Soms zit een stembiljet bij de verkeerde stapel, of heeft iemand iets opgeschreven op het formulier. Dat lossen we vandaag allemaal op.”

Ontmoeten
Eén van de tellers, Nicole van der Linden, was al vroeg aanwezig. “Om kwart voor negen meldden we ons en we gaan door tot alles klaar is,” vertelt ze. “Het is precies werk, maar ook leuk om te doen. Je leert mensen kennen die je anders nooit zou ontmoeten.”

 

Advertentie

Leiden Politiek


Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden

E-mail
redactie@sleutelstad.nl

Telefoon Redactie
071 - 5235907

Privacy Policy

×