Het Bonaireplein bij Het Gebouw in Leiden-Noord wordt als eerste vergroend. (Foto's: Chris de Waard)

Leiden zoekt geld voor vergroenen van schoolpleinen

Leiden gaat op zoek naar naar ruim 1,2 miljoen euro voor het vergroenen en openstellen van de pleinen  van Leidse basisscholen. Dat bedrag is nodig om de 47 Leidse schoolpleinen verder te vergroenen en de komende vijftien jaar te onderhouden. Naast het toevoegen van meer beplanting is ook in kaart gebracht welke mogelijkheden er zijn om schoolpleinen openbaar toegankelijk te stellen buiten schooltijd, zodat kinderen uit de buurt er kunnen spelen.

De Leidse gemeenteraad vroeg de afgelopen jaren meermaals om aandacht voor het belang van groen en water op en rond de schoolpleinen en daarom heeft het college een verkenning laten opstellen. Daaruit komt naar voren wat er zoal nodig is om de komende jaren aan de breed gedragen wensen van de raad te voldoen. Ongeveer een derde van de basisschoolpleinen in Leiden is onvoldoende groen en speelvriendelijk ingericht. Nog eens een derde deel scoorde voldoende en een derde deel scoorde goed.

Vergroening draagt volgens onderwijswethouder Abdelhaq Jermoumi bij aan de gezondheid van kinderen, een leefbare buurt, klimaatadaptatie en biodiversiteit. “Maar het vraagt ook om financiële investeringen en dat geld hebben we nu nog niet. Deze verkenning is daarom ook bedoeld voor de onderhandelende partijen.”

Onderwijswethouder Abdelhaq Jermoumi over het vergroenen van schoolpleinen en het onderhouden daarvan.

Pilotproject
In Leiden zijn grofweg drie verschillende soorten situaties als het om de schoolpleinen gaat. Vier gemeentelijke schoolpleinen waarvan de kosten dus ook bij de gemeente ligen, eigen pleinen van schoolbesturen waar ook gemeentelijke, financiële steun nodig al zijn en pleinen die sowieso op de schop gaan, omdat de bijbehorende school wordt ver(nieuw)bouwd. Het is volgens Jermoumi nu aan de gemeenteraad om te bepalen hoeveel prioriteit het verder vergroenen van schoolpleinen krijgt ten opzichte van andere ambities.

Voor het vergroenen van het eerste gemeentelijke schoolplein heeft Jermoumi samen met collega-wethouder Ashley North de benodigde middelen gevonden. Het gaat daarbij om het herinrichten van het gezamenlijke plein van de basisscholen in Het Gebouw in Leiden-Noord. Het versteende Bonaireplein wordt daar getransformeerd tot groene tuin voor de leerlingen van basisscholen de Singel, de Springplank en de Viersprong. Ook Jantje Beton draagt met advies en 30.000 euro bij.

Met hulp van Jantje beton is de gemeente samen met het schoolbestuur ook begonnen met het gedeeltelijk vergroenen van het plein van de Anne Frankschool in de Stevenshof. Dat meot na de zomer klaar zijn.

Brieven
Andere gemeentelijke scholen die Jermoumi graag wil aanpakken zijn de pleinen van de Josephschool, de Lorentzschool en het dakplein bij Het Gebouw. “We hopen daar dit jaar nog een start mee te maken, zodat de kinderen kunnen gaan genieten van een mooi groen schoolplein. Die hebben mij zelf ook al uitgenodigd en meerdere brieven gestuurd en dus hebben we gezegd dat we hier nu echt mee aan de slag gaan.”

Subsidieplafond
Dertien scholen worden de komende jaren verbouwd of vervangen. De schoolpleinen worden dan ook meteen meegenomen, maar de kosten om de vergroende pleinen aan te leggen en vervolgens te onderhouden zijn in de ramingen van het gemeentelijke Integraal Huisvestingsplan (IHP) voor het onderwijs nog niet meegenomen.

Voor alle scholen die eigendom zijn van een schoolbestuur geldt dat de gemeente kan meebetalen door subsidie te verstrekken. Hoeveel hangt af van een door de raad vast te stellen subsidieplafond. Dat is het bedrag dat de gemeente er in totaal aan mag uitgeven.

Vandalisme
Ok voor het openbaar maken of houden van schoolpleinen is extra geld nodig. Momenteel zin zo’n twintig schoolpleinen buiten de schooluren toegankelijk, maar dat levert wel extra beheer- en onderhoudskosten op voor de schoolbesturen die daarom ook voor dat doel bij de gemeente aankloppen. Ook is er regelmatig sprake van vandalisme en om dat zoveel mogelijk te voorkomen zijn ook extra maatregelen nodig.

Leiden Natuur Onderwijs


Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden

E-mail
redactie@sleutelstad.nl

Telefoon Redactie
071 - 5235907

Privacy Policy

×