(Foto's/video: Chris de Waard, feestfoto's: ingezonden)

Omwonenden willen nooit meer 'Ontzettend Rapenburg'

Het evenement ‘Ontzettend Rapenburg’ mag nooit meer worden georganiseerd tijdens Leidens Ontzet. Dat vinden in elk geval de meeste omwonenden die maandagmiddag naar de evaluatiebijeenkomst van de gemeente Leiden kwamen. “Het was gevaarlijk druk”, aldus meerdere aanwezigen die aangaven zich echt onveilig te hebben gevoeld.

Uit verschillende voorbeelden kwam vervolgens naar voren wat er zoal gebeurde. “Er stonden hier gewoon tien mensen op een rij tegen de huizen te pissen”, vertelt een bewoner van een van de zijstegen van het Rapenburg. Een ander vertelt: “Bij ons is de voordeur naar binnen gedrukt. Ik heb het slot moeten laten repareren, dus waar kan de rekening heen?”

Kotsen
Bewoner Marcel ten Hove spreekt van een gore, gevaarlijke situatie. “Mensen pisten tegen de voordeuren en gingen in plantenbakken zitten, meubilair werd in de gracht gegooid. Overal werd glas neergegooid en stonden mensen te kotsen. Het was echt rampzalig.” Ook voorzitter Ed Mol van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk en Levendaal-West (PAL Leiden) wil nooit meer zo’n feest voor de deur tijdens Leidens Ontzet. “Je kunt geen gratis festival organiseren in een woonwijk zonder toegangscontrole.”

Drukte
Greetje van Gruting woont ook aan het Rapenburg en keek uit op het feestterrein. “Een beetje overlast van de muziek, dat vind ik niet zo erg. We wonen hier tussen drie kroegen. Als je niet van een beetje drukte houdt, moet je dat niet doen, dus dat is het probleem niet. Maar mensen hebben zich gewoon onveilig gevoeld en dat kan niet de bedoeling zijn van een feest.”

Ook haar buurman Walter van Peijpe liet zich op de evaluatiebijeenkomst niet onbetuigd. “Ik heb echt twee dagen politieagent gespeeld en dat was ook echt nodig. Mijn vrouw zat op Terschelling, die zag het van tevoren al helemaal niet zitten.” Van Peijpe vertelt verder: “Ik bracht bezoek weg naar het station. Daar kwamen gewoon honderden mensen de trappen af die door de NS werden aangevoerd. Het werd ook gewoon landelijk gepromoot als gratis festival in Leiden.”

Voorhout
Dat laatste is ook burgemeester Heijkoop een doorn in het oog. Hoewel hij kort na Leidens Ontzet bij Sleutelstad al verklaarde niet meer zonder de pontons te willen om de bezoekers beter te kunnen spreiden, wil hij wel kijken of 3 oktober weer een meer Leids feest kan worden. “We moeten kijken hoe we bezoekers uit Den Haag die hier alleen maar komen om te zuipen en ruzie te zoeken restricties op kunnen leggen.” De burgemeester wil daarom in gesprek met de NS. “Als het te gek wordt, wil ik dat de NS station Leiden passeert. Laat ze maar gewoon doorrijden naar Voorhout. Zet ze er daar maar uit.” Dat is overigens niet zomaar geregeld. Daar moet zelfs de minister aan te pas komen, weet Heijkoop inmiddels.

Impact
Ook de organisatie is overvallen door de enorme mensenmassa die op het feest af is gekomen. Toch spreekt organisator Daan van der Zwaan van een ‘mooi evenement’. “Vanuit de organisatie en horeca kijken we terug op een mooi evenement voor de bezoekers en voor de stad.” Wel geven ook de organisatoren aan dat het volgend jaar anders moet. “We zijn ons ervan bewust dat de drukte op en rond het evenement impact heeft gehad op de buurt en buurtbewoners.”

De organiserende horecaondernemers hun waardering uit voor de betrokkenheid van de omwonenden. “We hebben begrip voor de zorgen die tijdens de bijeenkomst zijn geuit. Die heeft waardevolle aandachtspunten opgeleverd. We nemen de signalen van de buurt serieus en betrekken deze bij de eindevaluatie.”

Eindevaluatie
Waar de meeste aanwezigen op de evaluatiebijeenkomst van de gemeente willen horen dat er nooit meer een evenement van deze omvang in hun woonstraat wordt georganiseerd, vindt wethouder Prescillia van Noort, die over de Leidse evenementen gaat, het nu nog te vroeg om conclusies te trekken. Ze kan daarom nog niet beloven dat er volgend jaar geen nieuwe editie komt van Ontzettend Rapenburg. Wanneer de eindevaluatie er is, weet de gemeente nog niet. “Ik denk dat we begin volgend jaar wel meer weten”, zegt Van Noort.

Heb je een tip of beeldmateriaal? Stuur ons een bericht op WhatsApp via 06 141 50 700.
Advertentie

Leiden Maatschappij Politiek Leidens Ontzet 2026

Laatste Nieuws

Gedeelde klusgarage in Zoeterwoude 'ook een Fiat mulitpla is welkom'

28 oktober 2026

Wateroverlast bij Dirk in Voorschoten

28 oktober 2026

Brandweer met spoed uitgerukt vanaf markt Leiden naar Oud Ade

28 oktober 2026


Advertentie

Nieuwsbrief

Iedere dag rond het middaguur het laatste nieuws van Sleutelstad? Meld je aan voor de nieuwsbrief!




Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden

E-mail
redactie@sleutelstad.nl

Telefoon Redactie
071 - 5235907

Privacy Policy

×