Vluchtelingenvoetbal in de regio: toernooi bij FC Oegstgeest op 1 september vorig jaar. (Foto's: Jaap Visser)

FC United zoekt met voetballen verbinding tussen asielzoekers en regiobewoners

Sport verbroedert, weet Jaap Visser als geen ander. De sportjournalist heeft met een groep medestanders de krachten gebundeld en het voetbalinitiatief FC United opgericht. Hun missie: asielzoekers, statushouders en regiobewoners samen laten voetballen. Het doel: verbinding krijgen via sport. Op zondag 9 maart vindt de aftrap plaats bij FC Oegstgeest op sportpark De Voscuyl.

Asielzoekers en omwonenden die gezellig met elkaar een balletje trappen. Dat is de droom van Jaap Visser, voorzitter van FC United. “We beginnen met een paar statushouders en asielzoekers, maar ik hoop dat het zich gaat ontwikkelen en dat regiobewoners op zondagmiddag gezellig mee komen voetballen. Dat is het doel van de stichting FC United: verbinding tot stand brengen. Dat je ‘vreemdelingen’ in contact brengt met mensen die er al lang wonen.”

Verbroedering
Een goed middel om mensen bij elkaar te brengen is voetbal, weet Visser. “Het is een bijna eeuwenoud cliché: sport verbroedert. Ik ben nu zelf een jaar bezig met asielzoekers – nu statushouders – en die jongens komen op vrijdagmiddag naar de Voscuyl om te voetballen, en ik merk dat daar veel blijdschap en optimisme los komt. Ze vergeten hun ellende een beetje als de bal gaat rollen. Probleem is dat die jongens graag lid willen worden van een club, maar dat alle voetbalclubs ramvol zitten. Daarom heb ik gemeend om met FC United een tweede speelmoment te creëren, en dat is op zondagmiddag geworden bij FC Oegstgeest.”

Jaap Visser over FC United in Sport071.

Verhardend klimaat
Visser is intussen dus een jaar bezig met FC United. “Begin vorig jaar nam ik mij voor gedeeltelijk met pensioen gegaan, en ik wilde de vrijgekomen tijd deels met maatschappelijk werk invullen. Ik zag op tv een initiatief in Wageningen voorbijkomen over mensen die zich ontfermen over asielzoekers. Ik dacht: dat is geknipt voor mij. Ik heb overal contacten in de voetbalwereld, ik vind voetbal nog steeds erg leuk en ik wil iets doen voor de medemens.”

Visser ontdekte dat er in Wassenaar en bij DOCOS al soortgelijke projecten bestaan, en heeft toen de samenwerking gezocht en met medestanders FC United als stichting opgericht. Veel medestanders zien een groter wordende noodzaak om via dit soort initiatieven de verbinding te zoeken. “Ik krijg hulp van mensen die zien dat het klimaat aan het verharden is, ook politiek, en zeggen dat ze zich schamen voor de overheid en een veranderende mentaliteit in het land. Wij willen juist dat die mensen zich thuis gaan voelen en een bijdrage gaan leveren aan de samenleving. En dat moet ook op het sportveld gerealiseerd worden. Om tot verbinding te komen moet de liefde van twee kanten komen.”

Wim Rijsbergen
Zondag 9 maart om 14.00 uur is de aftrap van de voetbalinstuif, en niet door de minsten: oud-WK-finalist Wim Rijsbergen en ex-prof Houssin Bezzai, manager discriminatie en emancipatie bij de KNVB. De middag bestaat uit ongedwongen voetballen. “Ik heb geen idee hoeveel mensen erop af gaan komen”, zegt Visser. “Misschien tien, misschien veertig. Het moet zich ontwikkelen en groeien.” Het is de bedoeling dat FC United voortaan elke zondag in Oegstgeest gaat voetballen. “Iedereen is welkom. Vriendenteams, buurtclubs. We kunnen een partij voetballen, een toernooitje organiseren, er zullen trainers zijn. Alles kan, niks hoeft, en het wordt heel erg gezellig.”

Spelers op een zaalvoetbaltoernooi van 24 december in Sporthal De Zijl.

 

 

Advertentie

Oegstgeest Sport


Sleutelstad Media
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden

E-mail
redactie@sleutelstad.nl

Telefoon Redactie
071 - 5235907

Privacy Policy

×