De gemeente Wassenaar heeft begin juli een vervroegd voorkeursrecht gevestigd op de gronden van draf- en renbaan Duindigt. Dat betekent dat eigenaren hun grond bij verkoop eerst aan de gemeente moeten aanbieden.
Vooruitlopend op een geplande executieveiling is op 7 juli 2025 een koopovereenkomst gesloten tussen Stichting Beheer Renbaan Duindigt (SBRD) en Stichting Villa Betty (SVB) / VBDRD B.V. “Deze verkoop is niet rechtsgeldig in verband met het gevestigde voorkeursrecht, schrijft het college van burgemeester en wethouders in een brief aan de Wassenaarse gemeenteraad. De gronden hadden immers eerst aan de gemeente aangeboden moeten worden en dat is niet gebeurd. Het college bereidt daarom een verzoek tot nietigverklaring voor bij de rechtbank.
Met het voorkeursrecht wil Wassenaar voorkomen dat het terrein in handen komt van partijen die de herontwikkeling bemoeilijken. Het complex verkeert al jaren in slechte staat en eerdere plannen voor herontwikkeling zijn vastgelopen. Of de renbaan bij een transformatie behouden blijft, is nog onzeker.
Tijdlijn
Tekortkomingen
De gemeente heeft op 19 augustus een besloten om in onderhandeling te gaan met de Stichting Beheer Renbaan Duindigt. Dat houdt volgens het gemeentebestuur geen koopplicht in, maar waarborgt dat de gemeente regie behoudt. Zonder dit besluit zou SBRD vrij zijn om gedurende drie jaar alsnog aan derden te verkopen.
De transactie tussen SBRD en de Stichting Villa Betty (SVB) wordt door de gemeente Wassenaar niet alleen aangevochten vanwege het voorkeursrecht. Ook voldoen de plannen van SVB niet aan de gemeentelijke en beleidsmatige eisen. SVB kwam in mei dit jaar met het plan voor de realisatie van 46 woningen en het behoud van de renbaan. De belangrijkste tekortkomingen zijn volgens het college dat er geen sluitende exploitatie voor lange termijn is en de verkeersafwikkeling en ontsluiting van het gebied er niet in wordt opgelost. “We laten ons niet onder druk zetten door SVB”, zo staat in een uitgebreide informatiebrief van het college aan de gemeenteraad.
Externe partijen
SVB is volgens de gemeente niet de enige partij die interesse heeft in Duinzigt. Zo zijn er inmiddels ook gesprekken gevoerd met onder andere Dunea, de gemeente Den Haag, de provincie Zuid-Holland en het Rijksvastgoedbedrijf.
De gemeenteraad buigt zich waarschijnlijk op 23 september over de kwestie. Dat moet ook wel, want op 3 oktober verloopt het voorlopig voorkeursrecht dat de gemeente heeft gevestigd als de raad er dan nog geen besluit over heeft genomen. Het college wil nu samen met raad scenario’s uitwerken voor toekomst van Duindigt. Daarbij wordt ook gekeken naar mogelijke samenwerking met externe partijen.
Politiek WassenaarSleutelstad Media
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907