De rij voor de Hooglandse Kerk stond woensdagavond iets na 19.00 uur tot aan het einde van de Nieuwstraat. De jaarlijkse repetitie voor de koraalliederen op 3 oktober blijft onverminderd populair. Ook dit jaar verzamelden meer dan duizend in rood en wit gehulde Leidenaren en andere liefhebbers zich om de kelen alvast te smeren. Met twee nieuwe koraalliederen werd het ze dit jaar niet makkelijk gemaakt.
“Zoals altijd weer een groot feest, maar jeetje wat zijn die nieuwe liedjes moeilijk”, was na afloop de conclusie van de meeste deelnemers. “Maar dat lied over Magdalena Moons is wel heel mooi.” Het lied ‘Op Jonkvrouwe Magdalena Moons, Leydens Behoederesse’ was één van de twee nieuwelingen in het programma. De 3 October Vereeniging heeft deze titel aan het programma toegevoegd in nagedachtenis van de onlangs overleden Laila al-Zwaini. Zij werkte vorig jaar nog mee aan de vernieuwde jubileumkoraalbundel en bracht zelf dit lied in. Tijdens de repetitie werd ‘het grootste koor van Leiden’ zorgvuldig gecoacht door dirigent Wim de Ru en zangeres Emma Brown die zelf de muziek schreef en liet horen hoe het lied gezongen moest worden.
De andere nieuwkomer dit jaar is ‘Van de schoone victorie van Leyden’. Een lied uit de tijd vlak na Leidens Ontzet, op de melodie van Psalm 68. Voor de kerkelijk opgevoede mensen daardoor iets makkelijker in te studeren, maar een groot deel van het gelegenheidskoor kan nog wel wat oefening gebruiken. “Maar daar hebben jullie nog bijna tien dagen voor”, zo stelde De Ru iedereen gerust.
Reanne van Kleef maakte na het oefenen een uitgebreide reportage van de traditionele avond in de Hooglandse Kerk.
Korrel zout
Al met al was het oefenen van de koraalliederen weer een vrolijke bijeenkomst waar het oefenen zelf zoals altijd met een grote korrel zout werd genomen. Voor veel mensen is het vooral een opmaat naar het ‘Feest der Feesten’ en werd er uit volle borst meegezongen met klassiekers als ‘Leiden, stad van mijn hart’, ‘Het liedje van Koppestok, den Veerman’ en ‘Lof zij den helden’. Ook kwam de nieuwe stadsdichter Raymond Tilma in actie met zijn gedicht ‘3 Oktober’.
Koraal 2025
Het Koraal is zoals ieder jaar op 3 oktober om 8.00 uur in het Van der Werfpark. Ook mensen die niet bij de repetitie aanwezig waren, zijn welkom om deel te nemen. Dit jaar worden de volgende liederen gezongen. De verwijzingen slaan op de nummering in de (nieuwste) Koraalbundel.
1. Leiden, stad van mijn hart (02 pag.6)
2. Leidens Ontzet (18 pag.38)
3. Op Jonkvrouwe Magdalena Moons, Leydens Behoederesse (14 pag. 28)
4. O ghij stad van Leyden (1574) (03 pag. 8)
5. Van de schoone victorie van Leyden (16 pag. 34)
6. Het liedje van Koppestok, den Veerman (07 pag. 16)
7. Waar de blanke top der duinen (mijn Nederland) (11 pag, 24)
8. Lof zij den helden (Hymne) (06 pag 14)
9. Wilhelmus (23 pag. 50)
Sleutelstad Media
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907