William Slotboom. (Foto: Sleutelstad)

Loopgroep voor beenprotheses bij Leiden Atletiek: 'We hebben de stoute ambitie om de Singelloop te lopen'

Bij Leiden Atletiek is een loopgroep gestart voor mensen met een beenprothese. Trainer William Slotboom heeft vooralsnog één atleet die meedoet, maar er is ruimte voor meer. “We beginnen gewoon met lopen. Dan merk je vanzelf waarin je je wilt specialiseren: sprinten, de langere loopafstanden, of hoog- of verspringen.”

Slotboom heeft zelf helemaal geen ervaring met beenprotheses. “Er was een jonge vrouw van zeventien jaar die zich meldde bij Leiden Atletiek. Zij wilde graag hardlopen bij ons, en ze heeft aan één been een bovenbeenprothese. Toen vroeg de club aan de trainers wie het leuk vond om dat te doen, en ik heb mijn vinger opgestoken.”

Maatwerk
De trainer moest wel nog een hoop leren. “Er zijn op andere plekken in Nederland loopgroepen die ervaring hebben met protheses, daar kan ik naartoe om te kijken hoe ze dat doen. En op internet staat ook veel.” Een belangrijk aandachtspunt is het omgaan met de prothese. “De deelnemer loopt met een blade, met vering erin. In het ideale geval is die iets langer dan het andere been, zodat je lekker in kan veren. Maar dat kan niet zomaar, want als het te asymmetrisch wordt, gaat het lichaam dat corrigeren en raken je heupen of je rug of schouders overbelast.”

Niet alleen de technische details zijn nieuw voor Slotboom. “Het was eigenlijk al gek toen ze voor de eerste keer haar gewone been afdeed en haar renblade bevestigde.” Hij is dan ook niet begonnen met uitgewerkte trainingsschema’s. “Het is echt maatwerk leveren, we maken eigenlijk een kleine reis met elkaar en het is steeds zoeken en proberen hoe we verder gaan.”

Revalidatiecentra
Dat zegt hij niet om mensen te ontmoedigen. “We hebben ruimte voor meer deelnemers. Het zou heel leuk zijn als de groep groeit. We beginnen heel laagdrempelig, wat mij betreft gewoon met wandelen, en dan kijken we waar we naartoe kunnen werken.” Voor de eerste deelnemer is dat doel er al: “We hebben de stoute ambitie om volgend jaar mee te doen aan de Singelloop. Dat wordt nog een hele klus, maar de ambitie staat nog.”

Naast nieuwe lopers, blijft Slotboom ook zoeken naar begeleiding. “We hebben reclame gemaakt voor onze loopgroep bij grote revalidatiecentra in de regio. Nu heeft een arts van één van die centra zich aangemeld om een keer te komen kijken en te helpen.”

Gepensioneerd
Wie mee wil doen, of iemand kent die mee wil doen, kan zich melden bij Leiden Atletiek. “De contactgegevens staan gewoon op de website”, meldt Slotboom. “De trainingstijden kunnen we in onderling overleg bepalen. Ik ben net gepensioneerd, dus ik heb veel tijd. Maar er moet natuurlijk ook ruimte zijn op de baan van Leiden Atletiek.”

Iedereen met een prothese is welkom. “Het maakt niet uit of het één of twee protheses zijn, aan het onderbeen of al vanaf het bovenbeen. En of je nou al lang een prothese hebt, of nog maar net, kom gewoon een paar keer kijken om het te ervaren.”

William Slotboom vertelt bij Sport071 over de loopgroep.

Advertentie

Leiden Maatschappij


Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden

E-mail
redactie@sleutelstad.nl

Telefoon Redactie
071 - 5235907

Privacy Policy

×