
De dames van Scylla Leiden hebben zich dankzij een 4-1 thuiszege op Hilversum geplaatst voor de finale van de play-offs om de voorjaarstitel 2026 in de Eredivisie tafeltennis. Op papier was de Leidse ploeg, als eerste geëindigd in de reguliere competitie, in deze wedstrijd ook favoriet. Underdog Hilversum beet echter fel van zich af en de Leidse dames moesten tot het uiterste gaan om hun overwinningen binnen te slaan.
In de openingswedstrijd van deze halve finale play-offs had Scylla de op papier sterkste speelster achter de tafel staan. Li Dong, inmiddels 54 jaar jong en eenmalig Nederlands kampioene in 1999, meldde zich in de zomervakantie van 2025 zelf aan bij Scylla na zeer succesvolle jaren bij landskampioen VTV. Een zet van coach Joost van Santen om Dong te laten starten, bedoeld om Scylla op een 1-0 voorsprong te zetten. Het pakte echter helemaal anders uit. De Belgische Florence van Acker speelde een goede partij en bleef na ruim drie kwartier na vijf zeer spannende games met 2-3 net aan de goede kant van de score.
Orde
De Scylla-hal had even wat tijd nodig om de 0-1 achterstand te verwerken, maar de jongste van het stel stelde gauw orde op zaken. Jitte de Klerk (17) moest het namens Scylla in de tweede partij opnemen tegen de Duitse kopvrouw van Hilversum Faustyna Stefanska. Ook deze partij kende allemaal close games, maar die gingen alle drie met 11-9 naar de ijzersterk spelende De Klerk die met haar variatie in services diverse punten binnen haalde.
De inmiddels ruim 21 weken zwangere Esmee van Marwijk bracht Scylla voor de pauze op een 2-1 voorsprong. Dat kostte echter veel meer inspanning dan waar Van Marwijk vooraf op hoopte. Tegen Anniek van ’t Holt stond ze strak van de spanning en die viel eigenlijk pas in de loop van de vijfde game van haar af. Ook Van ’t Holt gaf uitstekend tegenspel en Van Marwijk moest echt tot het uiterste gaan om de partij uiteindelijk met 3-2 te winnen.
Lucht
Gelijk na de pauze gaf Dong Scylla wat meer lucht door Stefanska met 3-1 te kloppen. In de eerste game had de Duitse nog een licht overwicht die ze dan ook verdiend won. Daarna stelde Dong met haar hechte verdediging orde op zaken en kwam de wedstrijd niet meer in gevaar.
Aan De Klerk de taak om de boel in het slot te gooien want in de play-offs eindigt de wedstrijd als één van beide teams 4 punten heeft. Dan worden de resterende partijen ook niet meer gespeeld omdat de match dan beslist is. De Belgische Van Acker bleek echter haar topvorm uit de openingspartij ook tegen Esmee te etaleren. Omdat De Klerk zelf een stuk vrijer speelde in deze wedstrijd, ontspon zich wederom een spannende pot die Esmee uiteindelijk nipt met 3-2 won.
Favotiet
Daarmee kwam de 4-1 op het bord en plaatst Scylla zich voor de finale van de play-offs. Op Hemelvaartsdag, donderdag 14 mei, treedt Scylla dan in Hilversum aan tegen SKF. De ploeg uit Veenendaal klopte in de andere halve finale najaarskampioen VTV in eigen huis met liefst 0-4 en gaat in de finale tegen Scylla favoriet zijn. De Leidse ploeg is op voorhand niet kansloos.
Vorige week werd er in Veenendaal nog met 3-4 gewonnen, met daarbij de kanttekening dat kopvrouw Shuohan Men bij SKF ontbrak. Zij staat in de Nederlandse competitie eigenlijk op eenzame hoogte en is een garantie voor twee individuele winstpunten. Of Esmee van Marwijk bij Scylla in de finale ook nog achter de tafel verschijnt, gaat de tijd leren. Anders staan echter nicht Ilse en de vice-Nederlands kampioene van 2025 Marie Depuydt – van Santen klaar om haar plek in te nemen.
Leiden Maatschappij SportSleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907