
De burgemeesters van alle gemeenten in het district Leiden-Bollenstreek hebben ingestemd met de geactualiseerde Bibob-norm 2026. Door de nieuwe afspraken wordt in het hele district dezelfde norm gehanteerd om risico’s op misbruik van bijvoorbeeld subsidieaanvragen en vastgoedtransacties te beperken.
De vernieuwde Bibob-norm zorgt ervoor dat gemeenten dezelfde criteria en werkwijzen hanteren. Bovendien kunnen ze nu beter inspelen op actuele risico’s en de Bibob-toets zorgvuldiger en gerichter inzetten. Door samen op te trekken en de inzet van de Wet Bibob verder te versterken, kunnen de gemeenten zich beter weren tegen criminele invloeden.
Uitgangspunten
Bij de afspraken zijn uit onze regio de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude betrokken. Uit de Duin- en Bollenstreek zijn dat de gemeenten Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk en Teylingen. Zij zullen vergunningaanvragen, vastgoedtransacties, subsidieaanvragen en overheidsopdrachten voortaan volgens dezelfde uitgangspunten toetsen aan de nieuwe Bibob-norm.
“Zo kunnen de partnergemeenten zuiver ondernemerschap in de regio verder stimuleren. En dat is een voorwaarde voor veilige en prettige woonomgevingen en een gezond ondernemingsklimaat”, staat in een gezamenlijke verklaring.
Ondermijning
Criminele netwerken zoeken voortdurend naar manieren om via de bovenwereld voet aan de grond te krijgen. De burgemeesters van de betrokken gemeenten willen met de onderlinge afspraken tegenwicht bieden: “Ondermijning stopt niet bij gemeentegrenzen. Onze aanpak dus ook niet. Door dezelfde stevige basis te hanteren, voorkomen we dat criminelen uitwijken naar een andere gemeente.”
RIEC
Gemeenten krijgen bij de aanpak van ondermijnende criminaliteit en het gebruik van de Wet Bibob ondersteuning van het Regionaal Informatie- en Expertisecentrum (RIEC). Het RIEC helpt gemeenten met kennis en advies.
Bibob
De Wet Bibob (Wet bevordering integriteitsbeoordelingen door het openbaar bestuur) geeft gemeenten de mogelijkheid om onderzoek te doen naar de achtergrond van bedrijven en personen met wie de gemeenten zaken doen. Zo kan worden voorkomen dat vergunningen, subsidies, vastgoedtransacties of overheidsopdrachten worden misbruikt voor criminele activiteiten. Binnen het district Leiden-Bollenstreek werken gemeenten hierbij nauw samen met het RIEC Den Haag.
Sleutelstad
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907