De coffeeshophouders in Leiden maken zich zorgen over het nieuwe sanctiebeleid dat de gemeente in april vaststelde. Daarin worden de teugels aangetrokken, terwijl de Leidse Vereniging van Cannabisdetaillisten (LVCD), waarin de Leidse coffeeshops zich al zo’n vijftien jaar geleden verenigden stelt dat daarvoor geen enkele aanleiding is.
In de nieuwe regels kunnen coffeeshops sneller en langer gesloten worden als er overtredingen worden geconstateerd. Ook is de periode waarin een herhaalde overtreding een coffeeshophouder extra zwaar wordt aangerekend verlengd van een jaar naar drie jaar.
Volgens de voorzitter van de vereniging gaan de meeste zaken in de stad goed. “Er zijn nog maar elf coffeeshops binnen de singels, terwijl dat er vroeger 36 waren. We zorgen voor goede voorlichting, werken samen met verslavingszorg en politie, en zorgen dat iedereen zich aan de regels houdt”, zo zegt hij tegen Sleutelstad.
Stash
Een ander punt waar de LVCD zich zorgen over maakt is het koppelen van voorraden softdrugs op een andere locatie, een zogenoemde stash, aan een specifieke coffeeshop. Als die koppeling er is, leidt dat tot sluiting van de betreffende coffeeshop, omdat die dan een te grote handelsvoorraad in huis heeft. Nu is het zo dat een coffeeshop maximaal vijfhonderd gram wiet in huis mag hebben. Die voorraad wordt periodiek aangevuld, zodat er nooit meer dan die halve kilo in huis is.
Ripdeal
Als de externe opslag daar voortaan bij op wordt geteld, ontstaat voor de coffeeshops een onwerkbare situatie, beargumenteert voorzitter Jack Stikvoort van de LVCD. Hij pleit juist voor het toestaan van een kilo voorraad in de Leidse coffeeshops. “Dan hoeft personeel minder vaak over straat en dat is veiliger, omdat er de kans op een ripdeal kleiner wordt en bovendien is de kans dat coffeeshoppersoneel daardoor een strafblad oploopt ook minder groot.”
VOG
Stikvoort schetst hoe dat nu vaak in praktijk gaat: “Een manager van een coffeeshop vraagt een personeelslid om nieuwe voorraad te halen. Dat zijn vaak studenten die het als bijbaantje doen. Als zo iemand onderweg toevallig wordt gecontroleerd door de politie, wordt de drugs in beslag genomen en de de persoon in kwestie meegenomen naar het bureau. Dat kan later in iemands leven grote gevolgen hebben, doordat bijvoorbeeld geen Verklaring Omtrendt Gedrag (VOG) meer kan worden verkregen.”
Keurmerk
Volgens burgermeester Peter Heijkoop gaat het toestaan van een kilo voorraad in coffeeshops in tegen het landelijke gedoogbeleid. Toch gebeurt het elders wel. In Haarlem bijvoorbeeld. Daar hebben de coffeeshops een convenant gesloten met het stadsbestuur. Daarin is geregeld dat er een kilo voorraad aangehouden mag worden, in ruil voor duidelijke afspraken en een keurmerk. Ook Leiden zou zo’n afspraak kunnen maken, vindt de vereniging. Heijkoop beloofde eerder bij Sleutelstad daar eens over te gaan praten met zijn collega in Haarlem. Dat is Jos Wienen die tot 2016 burgemeester van Katwijk was.
Regiofunctie
De Leidse burgemeester Heijkoop zei vorige maand in een interview met Sleutelstad TV dat hij er wel voorstander is als buurgemeenten hun eigen coffeeshops zouden krijgen en zo in de lokale behoefte te voorzien. “Op dat vlak hoeft Leiden van mij geen regiofunctie te vervullen”, aldus Heijkoop. Volgens de coffeeshophouders is dat onnodig en ook niet echt mogelijk. Stikvoort: “Onze locaties zijn goed gekozen en vastgelegd in het bestemmingsplan. De buurgemeenten hebben allemaal een ‘nulbeleid’, waardoor coffeeshops niet mogelijk zijn. Het duurt jaren voordat een andere gemeente zoiets geregeld heeft.”
Openingstijden
Er is ook discussie over de openingstijden. De coffeeshops willen in het weekend graag eerder open, zodat mensen niet naar andere steden gaan. De Leidse coffeeshops zijn nu allemaal geopend van 17.00 tot 23.00 uur. Daarmee wordt voorkomen dat jongeren onder of vlak na schooltijd langskomen. “Dat werkt prima en willen we doordeweeks ook gewoon zo houden”, zegt Stikvoort. “Maar in het weekend zijn de scholen dicht, dus dan zouden we graag een paar uur eerder open gaan.”
Sleutelstad Media
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden
E-mail
redactie@sleutelstad.nl
Telefoon Redactie
071 - 5235907