(Foto's: Chris de Waard)

Leiden krijgt busstation op spoorhoogte en station met Leidse smoel

Het nieuwe busstation bij station Leiden Centraal komt op dezelfde hoogte als het treinspoor. Dat is woensdagavond bekendgemaakt tijdens de eindbijeenkomst van de participatie over de toekomst van het stationsgebied.

Sinds januari 2024 verkent de gemeente Leiden de toekomst van knooppunt Leiden Centraal. Het afgelopen jaar zijn samen met inwoners uit de stad en de regio, een gebruikerspanel en een adviesgroep drie ontwerpen onderzocht. Die onderzoeksfase is nu afgerond en alle betrokkenen kiezen eensgezind voor het ontwerp waarbij aan de centrumzijde van het station een aanbouw op spoorhoogte komt waar de bussen gaan halteren. Passagiers kunnen van daar binnendoor naar de treinen lopen.

Van de twee afgevallen locaties in het stationsgebied, bij het Schuttersveld en aan de kant van het Leiden Bio Science Park, wordt die laatste overigens wel gebruikt als plek voor een busstation. De bouw van een nieuw bus- en treinstation gaat vele jaren duren en de ruimte van het huidige busstation is dan nodig als bouwterrein.

Wethouder Ashley North over de keuzes die nu gemaakt zijn voor de verdere ontwikkeling van het stationsgebied met een busstation op hoogte en een station met een ‘Leidse smoel’.

Smoel
De bouw van het nieuwe treinstation wordt ook een huzarenstukje. “We gaan een nieuw station bouwen, terwijl het huidige station moet blijven functioneren”, vertelde de vertegenwoordiger die namens NS en Prorail aanwezig was. Het wordt trouwens ook een heel ander, veel groter en vooral veel Leidser station. “Het krijgt een Leidse smoel dus niet weer zo’n wasrek als het huidige station.”

Wethouder Ashley North van mobiliteit is daar blij mee. “Het huidige station is helemaal niet Leids en heel veel Leidenaars willen dat Leiden Centraal een Leidse Smoel krijgt. Dus iets wat echt het karakter en de kenmerken van Leiden in één keer zichtbaar maakt. Het is toch het gezicht van Leiden.” Hoe het nieuwe station eruit gaat zien, wordt de komende jaren duidelijk als de plannen steeds verder worden uitgewerkt. “Aan de voorzijde moet het bij het historische, monumentale karakter van Leiden passen en aan de zijde van het Bioscience Park  een meer innovatieve uitstraling. Dat is supergaaf, denk ik.”

Consensus
Als belangrijkste punt noemt North het proces dat sinds begin vorig jaar is gelopen en waarbij de stad nauw is betrokken. “We hebben met elkaar heel veel consensus bereikt over waar Leiden Centraal heen moet gaan bewegen. Hoe gaat het eruit zien en wat moet er aanwezig zijn om het tot een goed station te maken? En dat komt dankzij een hele mooie participatie waar heel veel Leidenaars zich voor hebben ingespannen. En daar ben ik ze enorm dankbaar voor.”

Busverkeer
Een groot voordeel van de nu gemaakte keuze is dat het busverkeer wordt gescheiden van de fietsers en voetgangers. Ook worden de bussen in de eindsituatie geconcentreerd aan de stadszijde. De omgeving wordt daardoor veel veiliger en er is veel meer ruimte voor groen en ontmoeting. North: “En wat heel fijn is, is dat er ook een overdekte aankomst is van het busstation naar het treinstation. Ja, en nu als je bij Leiden Centraal staat te wachten op de bus, waai je weg of regen vaak kleddernat.

Rotterdam
Het nieuwe station gaat er dus behoorlijk anders uitzien dan het huidige. Leidser, maar ook veel groter. De stationshal wordt aan alle kanten uitgebouwd. Zo komt er een uitbouw aan allebei de ingangen en wordt de hal bovendien een heel stuk breder. Groter zelfs dan de stationshal van Rotterdam Centraal.

Advertentie

Leiden Maatschappij Politiek Knoop Leiden Centraal


Sleutelstad Media
Middelstegracht 87A
2312 TT Leiden

E-mail
redactie@sleutelstad.nl

Telefoon Redactie
071 - 5235907

Privacy Policy

×